Pagājušās nedēļas beigās Kanādas izdevniecības Mothland paspārnē ir iznācis multiinstrumentālistes, dziedātājas, psihedēliskā drīmpopa mākslinieces Elizabetes Balčus otrais albums Hotel Universe.
No daudzšķautņainiem flautas un sintezatoru solo līdz baritona saksofonam un bioritmiem albums piedāvā iegremdēties iztēles bagātā paralēlajā realitātē. Iespējams, tieši uzsvars uz muzikālo aranžējumu un spēja aizraut klausītāju, neatklājot uzreiz, kurp mūzika virzīsies tālāk, Elizabeti Balčus atšķir no pārējiem. Pēc gadiem, kas pavadīti, iegremdējoties klasiskajā un džeza mūzikā, viņa pagrieza muguru karjerai operas bedrē un partitūru rakstīšanai, tā vietā veidojot unikālu nākotni, kurā priekšnesumi ar augļu un dārzeņu sintezatoriem un sirreāli paštaisīti kostīmi jau ir kļuvuši par Elizabetes atpazīšanas zīmi. Un arvien tiešākas atsauces uz avangardu ir kļuvušas par normu.
Albumu klausies šeit:
“Es smeļos iedvesmu no saviem sapņiem un sapņiem līdzīgas pieredzes. Man šķiet, ka Salvadors Dalī to darīja pilnas slodzes dzīvesveidā, dzīvojot un radot sapņus. Mani aizrauj 60./70. gadu flower power mūzika, kuru klausoties es uzaugu, bet esmu arī iedvesmojusies no tādu komponistu kā Igora Stravinska, Stīva Reiha un Filipa Glāsa modernās klasikas; avangarda mūzikas autoriem, tādiem kā The Residents, Moondog, Cibo Matto, Lorijasde lie good Andersones un Joko Ono grupas The Plastic Ono, Viljama Pārkera free džeza un Bjorkas unikālā stila, kas apvieno klasisko fonu, elektroniku un avangarda tehnikas. Man šķiet arī ārkārtīgi iedvesmojošas Kabuki teātra partitūras, kā arī Tuvo Austrumu tradicionālā mūzika,“ atklāj Elizabete, stāstot par savu iedvesmas pasauli.
Šobrīd mūziķe vēl aizvien atrodas Kanādā, kur tikko noslēdzās viņas koncertturneja, kuras ietvaros mūziķe arī uzstājusies FME festivālā Kvebekā, kur iesildījusi pašus Animal Collective. Tikko Montrealā notika arī jaunākā albuma prezentācija, kas izdots sadarbībā ar izdevniecību Mothland.
Neskatoties uz to, ka Elizabete lielākoties strādā solo – viņa pati gan raksta, gan ieraksta savu mūziku – ir jāpiemin arī dažas sadarbības. Skaņdarbā Narcissism Purgaatory perkusijas ir iespēlējis angļu komiķis Džeimss Akasters, savukārt Simonas Šipavičus no Sheep Got Waxed ir piedalījies dziesmu Get Naked un Asparagus or Brussel Sprouts? ar saksofona partijām, kā rezultātā izveidojot vienu no Baltijas valstu spēcīgākajiem pūšaminstrumentālistu duetiem.
Tomēr jaunais albums nav tikai par virtuozitāti un muzikālām inovācijām. Hotel Universe ir spēcīgs arī idejiski - tas piedāvā piekļuvi jaunam pasaules skatījumam, kurā kolektīvās apziņas spēks ir pacelts pāri indivīda idejai.
Jaunā albuma centrālā tēma ir ķermenis - Elizabete meklē tā vietu Visumā, kā arī Visumu, kas atrodams tā “mīkstajās sienās”. Sirreāls popmūzikas ceļojums aizved klausītāju skaņas odisejā, kas ir hipnotiska un valdzinoša, ieskaujoša un apburoša. Sintezatoru faktūras savijas ar flautu atbalsīm un ēterisku balsi, cildinot ķermeni gan tā vienkāršā organiskā formā, gan visaptveroši un pārpasaulīgi. Tas ir patiess sirdsdarbs - ar stetoskopa palīdzību Elizabete ierakstīja savu sirdi un iekļāva dziesmās kā daļu no perkusijām.
Elizabete Balčus ir latviešu mūziķe un māksliniece, kas no pārsteidzošām muzikālām kolāžām un žanriskiem pretstatiem rada neopsihedēlisku sapņu popu, kas vienlaikus ir melodisks un eksperimentāls. Viņa strādā ar spēcīgu vizuālo estētiku, kas balstās uz mūsdienu sirreālismu, modi un ģeometriskiem tēliem. Elizabete ir studējusi Latvijas Mūzikas akadēmijā, Romas Santa Cecīlijas akadēmijā klasisko un džeza flautas spēli, kā arī operas vokālu. Viņas muzikālajā kosmosā ir atļauts jebkas: flautas un balss cilpas, elektropopa ritmi un pat dārzeņu spēlēšana sintezatora vietā, atstājot klausītāju svētlaimīgā, transam līdzīgā stāvoklī kaut kur starp nomodu un miegu. Dzīvās uzstāšanās ievelk skatītājus psihedēliskā un teatrālā vidē, kas ir valdzinoša un mulsinoša reizē..
Dziesmas Hotel Universe video versiju skaties šeit:
2021.09.19.