Progausim būt!

Teksts: Krišs Kāpostiņš
Foto: Imants Jaudzems

Video: Markuss Brasavs-Muižnieks

Viens no tiem pasākumiem, pēc kuriem brīnīties - kā Latvijā var būt tik daudz labu grupu un kvalitatīvas mūzikas, par kuru Tu līdz tam nojauti pavisam maz? Šajā nedēļas nogalē par melomāniem, audiofīliem un citiem mūzikas atkarīgajiem rūpējās saimnieki Tukuma novada Jaunpils pagasta „Apsītēs”.

17 mākslinieki un muzikālas apvienības divās dienās, pārstāvot visprogresīvākos mūzikas stilus, zelta pielietajos Zemgales laukos lika pulcēties visu paaudžu klausītājiem. Kā festivālu veterāniem, tā mūzikas jaunatklājējiem, kas visi kopā veidoja vienu ārprātīgi atsaucīgu un draudzīgu pūli. Bez mošpita.

Ja mūzikas klausīšanās ir tiešām kā hobijs, kurā kaislīgi iedziļināties, var droši ņemt festivāla programmu un vienkārši pievienot visus tur atrodamos māksliniekus savā Spotify vai citā mīļākajā platformā. Šeit izcelšu dažus, kas īpaši iekrita [prog]ausīs.

Postroka, drum’nbass, funk, ambient un citu atmosfērisku skaņu sajaukums, elektronisko un akustisko instrumentu sabalansētā savienojumā - grupa Treeye. Kā vieni no pirmajiem uz festivāla Progausis skatuves:

Turpinājumā fankīgs postroka trio no Rīgas - Doni Tondo, kas savus pirmos ierakstus laiduši klajā 2016. gadā. Pēc pandēmijas nu, beidzot tikuši pie iespējas dzīvajā uzspēlēt savu materiālu adekvātā pasākumā.

Vēl viens trio, kuram pēc festivāla pirmās dienas koncerta, ir vērts pasekot līdzi, ir grupa ar nosaukumu The Chairs. Kā viņi stāsta paši par sevi - trīs čaļi dara visu to labāko ar mūzikas instrumentiem, lai izklaidētu sevi un citus. Mūsu uzmanību viņi pievērsa nedalīti.

Tāpat no festivāla pirmās dienas māksliniekiem noteikti jāizceļ Amorālā Psihoze, kas uz skatuves sniedza vienu no pēdējā laika spilgtākajām un kvalitatīvākajām avangarda stila performancēm. Par ko arī pārliecinājos vēlāk, pārrunājot pirmās dienas koncertus ar citiem apmeklētājiem: lūk, kā izklausās pieredze un sava mūzikas instrumenta (tai skaitā vokāla) perfekta pārzināšana bezierunu radošumā.

Grupa Amorālā Psihoze

Savukārt pirmās dienas noslēgums bija ar priecīgu, pozitīvu, saulainu regeju no Bezgalībiešu puses. Jāatzīmē, ka „noslēgums” iestājās līdz ar nākamās dienas saullēktu, rīta miglai kā segai noklājot zeltaino labības lauku plašumus, ugunskuram miegaini sprakšķot uzticīgāko festivāla klausītāju ielenkumā.

Lai arī otrās dienas skaidrajam rītam pusdienās bija lietusgāzes, tas nepārtrauca festivāla puķu bērnu atmosfēru ar krāsainiem ziepju burbuļiem, ģipša atlējumu darbnīcu, true retro projekcijām un muzikālu dzejas performanci Paulas Lūcijas Lejiņas izpildījumā.

Savukārt festivāla skatuvi atklāja Reinis Jaunais, kas līdzīgi daudziem, pandēmijas dēļ iepriekš atcēlis lielus plānus, ar patiesu prieku spēlēja beidzot brīvā pasākumā. Iespējams, viens no populārākajiem vārdiem Progauša plakātā, ar katru dziesmu apliecināja savu piederību tiem māksliniekiem, kas spēj piepildīt skatuvi vienatnē.

Pamatīgu jandāliņu tikai un vienīgi labā nozīmē sacēla Rihards Lībietis Orchestra, paceļot kājās un piešķirot enerģiju vakara turpmākajiem piedzīvojumiem mūzikā. Kārtējo reizi sapulcējis ap sevi talantīgākos Latvijas mūziķus, vilināja no instrumentiem plašu skaņu un sajūtu gammu, ļaujot pilnībā veltīt uzmanību, lai ieklausītos.

Dienai krietni satumstot, skatuvi ieņēma progroka karognesēji grupa Aston Kais. Kas nule kā izdevuši savu jaunāko albumu Modus Operandi, turpināja mūzikas svētkus netradicionālos taktsmēros, demonstrējot baudāmu komplicētību rokmūzikas kontekstā, papildinātu ar 70-to gadu estrādes stila vokāliem.

Pusnakts gan iestājās ar visnotaļ komisku situāciju, kad tika iedegts netālu no skatuves esošais lielais festivāla ugunskurs, kas acumirklī novērsa klausītāju uzmanību, kā rezultātā grupa daļu savu dziesmu izpildīja lielākoties mugurām. Bet no otras puses - mēs taču klausāmies ar ausīm un ne vienmēr ir jāvēro skatuve, lai izbaudītu koncertu.

Festivāla noslēgumā vēl dzirdējām grupu Holy Lamb un Advanced Blue. No kurām pēdējo, tāpat kā pārējo festivālu fiksējis video Markuss Brasavs - Muižnieks:

Tāpat festivālā uzstājās Platons Burovickis, Viral Mind, The Chairs, Mother, Dr. Klisicka Laboratorija, Mortons, Dz un Fonoplane.

Progausim būt! Turēsim visus savus īkšķus, lai šis mūzikas sarīkojums notiktu arī nākamgad, kļūtu par tradīciju un ieņemtu stabilu vietu Latvijas festivālu kalendārā. Kas tāds tiešām ir vajadzīgs vietējiem māksliniekiem, kas laika gaitā kļuvuši arvien virtuozāki un tāpat to ir pelnījuši vietējie melomāni.

P.S. Visgardākais cepums mājupceļa biedriem, par Reiņa Jaunā svaigāko albumu pa ceļam uz Rīgu, par mūzikas diskusijām un vienkārši labu kompāniju.


2022.07.11.