Jūlijā notiks pirmais progresīvās mūzikas festivāls

7. un 8. jūlijā gaidāms līdz šim nebijis notikums Latvijas mūzikā. Festivālā Progausis vienkopus pulcēsies vietējie mūziķi, kuru daiļrade tieši vai netieši ir saistīta ar progresīvo virzienu. Sākot no klasiska ārtroka, līdz eksperimentālam postrokam, no džezroka līdz psihodēliskam rokam un avangardam.

Kā stāsta festivāla organizētāji: „Progausis ir pasena ideja apvienot Latvijas progresīvos mūziķus un daļēji tas šoreiz mums ir izdevies - festivālā pavisam būs 17 mākslinieku un grupu. Tas noteikti būs interesanti visiem tiem, kuri mūziku patiešām klausās, kā arī pašiem māksliniekiem, kuri rada mūziku, kas iziet ārpus primitīvas izklaides robežām.”

Reinis Jaunais - Black Sand Beach (feat. Rob van Barschot & Erna Daugaviete) | Melno smilšu pludmale

Divu dienu programmā iekļauti: Holy Lamb, Amorālā Psihōze, Mother, Rihards Lībietis Orchestra, Reinis Jaunais, Platons Buravickis, Bezgalībieši, Advanced Blue, Dr. Klisicka Laboratorija, Fonoplane, Mortons, FunCOOLio, Doni Tondo, DZ, Aston Kais, The Chairs, Treeeye.

Pats festivāls notiks brīvā dabā Jaunpils pagastā, lauku mājās Apsītes, sniedzot brīvības sajūtu un sapludinot dabu ar mūziku un netradicionālo mākslu. Bez mūzikas, būs iespēja baudīt arī tēlniecību un fotogrāfiju, kā arī īpaši noformētu vidi. Darbosies bārs, ēdnīca, pirts, kā arī ikkatram būs pieejamas jautras un radošas izklaides.


Tiem, kas ar progresīvās mūzikas jēdzienu saskaras pirmo reizi organizētāji skaidro, ka tās „pirmsākums meklējams pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados, kad daži džeza mūziķi centās radīt sarežģītākas kompozīcijas, aranžējot tā laika akadēmisko modernistu avangardistu skaņdarbus džezam.”

Nākamais vilnis sākas sešdesmito gadu pašās beigās un septiņdesmito sākumā, cenšoties izrauties no primitīvā rokenrola ritma, veidojot mūzikā sarežģītākas instrumentācijas ar biežu taktsmēra, toņkārtas un ritma maiņu. Tā radās vesela plejāde ar apakšžanriem - psihedēliskais roks, artroks, simforoks, krautroks, speisroks.

Mūsdienās šo apzīmējumu klāsts ir vēl plašāks - postroks,  progmetāls, džezmetāls, psihedēliskais transs, džezhauss, utt. Loģiski, ka šie formulējumi ir ļoti nosacīti, jo tīrā formā praktiski nepastāv un dažādi mākslinieki izpilda savus skaņdarbus dažādās manierēs, sintezējot stilus un laikmetus.”


2022.06.14.
Krišs Kāpostiņš